Koronaformák


Kerttervezési előkészületek.

Aki kertépítésbe kezd, az egyedi elképzeléseit szeretné megvalósítani. A kertépítés nagyon leegyszerűsítve tulajdonképpen nem más, mint a saját elképzeléseink összehangolása az adottságokkal. Mivel saját elképzeléseinkkel tisztában vagyunk, de legalábbis könnyen meg tudjuk fogalmazni őket, ezért a kertépítés tervezési szakaszában az adottságokra kell a nagyobb hangsúlyt fektetni. De a céljainkat sem szabad szem elől tévesztenünk.
Nincs két egyforma kert. Még akkor is igaz ez a kijelentés, ha hajlandóak vagyunk azt feltételezni, hogy két szomszédos kert azonos külső körülményekkel, adottságokkal rendelkezik. Minden kert magán viseli tulajdonosának, vagy gondozójának kézjegyét. Természetesen törekedhetünk arra, hogy leutánozzunk egy számunkra tetsző kertet, de ne ringassuk magunkat abban a tévhitben, hogy ugyanolyan is lesz. Szerintem azzal, hogy egy másik kertet próbálunk leutánozni saját egyéniségünket hagyjuk ki, abból, amiben nap, mint nap sétálunk, tevékenykedünk.
Az elkövetkező néhány hozzászólásomban (persze a kérdések megválaszolásán felül) az elképzelésekre és az adottságok felméréséről, illetve azoknak a jelentőségeiről írok.

Kezdjük az elképzelésekkel, célokkal.
Mivel én nem tudom kitalálni más helyett, hogy mit szeretne, ezért elsősorban azzal tudok segíteni, ha megpróbálok rávezető kérdéseket feltenni.
Ki használja a kertet?
Az alábbi táblázat kitöltésével röviden mutassa be a kerttel rendszeresen kapcsolatba kerülőket. Példaként beírtam két sort.

Megnevezés
Használó
Gondozó
Allergia
Anya
naponta
ha ideje engedi kb. heti 1 óra
mogyoró
Nagyi
ha látogatóba érkezik, kb. heti 2 alkalommal
nem gondozza
nincs ismert allergiája

Mire szolgáljon a kert?
-          családi összejövetelek rendezése,
Milyen gyakran? Mennyi a maximum létszám egy alkalommal?
-          egyes alkalmakkor étkezésre,
Átlagban havonta hány alkalommal?
-          egyes alkalmakkor étel készítésre,
Átlagban havonta hány alkalommal
-          napozásra,
-          olvasásra,
-          sportolásra,
-          hobbi célra,
-          feszültség oldásra, kikapcsolódásra,
-          élelem előállításra,
Milyen élelemre? Zöldség, gyümölcs, haszonállat?
-          reprezentációra,
-          tárolásra.
Mit szeretnénk a kertben tárolni? Milyen szintű tárolóra van hozzá szükség? Fedett, nyitott, teljesen zárt, oldalfalain szellőzhető?
Milyen technikai berendezésekre van szükségünk?
-          pergola,
-          szaletli,
-          tó,
-          medence,
-          térrács,
-          öntözőrendszer,
-          grillező, sütögető, kemence,
-          játszótér,
-          komposztáló,
-          támfal,
-          világítás,
-          sportfelület pl. tekepálya, kosárpalánk stb.
Milyen a viszonyunk a vegyszerekhez?
-          teljesen bio vagyok,
-          ha szükséges használom,
-          rendszeresen használom.
Milyen a kapcsolatunk az állatokkal?
Van-e háziállatunk?
Kérem töltse ki a táblázatot. Ha nincs még állata, de hamarosan tervezi, akkor kérem azt is jelezze a táblázatban.
Megnevezés
Kora
Lakhelye (kert, ház stb.)
Mozgástere
Foltos (Beagle kutya)
2 év
kertben kennelben
csak a kennel
Alice (Perzsa cica)
4 év
ház
az egész kert

Kedvencek/nem kedvencek?
Kérem írja be az alábbi táblázatba a kedvenceket/nem kedvenceket! Röviden írja le azt is, hogy mitől kedvenc, vagy mitől nem az?


Megnevezés
Szeretem
Közömbös
Nem szeretem
Undorodom
Színek
piros




zöld


mert utálom a leveli békát
Növények
platánfa a kesze-kusza ágai miatt







nyárfa, allergiás vagyok a pamacsaira


vadgesztenye


Állatok



pók

süni




Kedvenc geometriai formánk?
Írja le minél pontosabban, hogy mely 2 dimenziós geometria formákat kedvel. Első helyre a legkedvesebbet írja, és így rangsorolja tovább. Maximum 3-at írjon (pl. téglalap, négyzet kör stb.)
Kedvenc térbeli formánk?
Írja le minél pontosabban, hogy mely 3 dimenziós térbeli  formákat kedvel. Első helyre a legkedvesebbet írja, és így rangsorolja tovább. Maximum 3-at írjon (pl. gömb, négyzet, piramis stb.)
Hogyan szeretnénk gondozni a kertet?
-          saját magunk,
Mennyi időnk van a gondozásra? Van-e aki segít benne?
-          szakemberrel szeretnénk gondoztatni
Rendelkezünk-e szakmai ismerettel? Ha igen milyen szintű az ismeret?
Van a családban kertész szakember?
Miért szeretnénk kertet építeni, kialakítani, átépíteni?
-          elöregedett,
-          bővítettük a házat,
-          gyakori használattól elkopott,
-          ráuntam,
-          más stílusút szeretnék,
-          más funkciót szeretnék adni neki pl. szeretnék zöldséget termeszteni benne,
-          tönkretette a kutyus,
-          kisgyerekünk lett,
-          elburjánzottak a növények stb.
Ha fel tud idézni egy olyan kertet, ami igazán tetszett Önnek, akkor kérem jellemezze röviden azt a kertet!
Ön szerint mért fontos egy kert? Kérem írja le maximum 10 mondatban!

A kert talajának felmérése.

A kert sikeres kialakításában ritkán találunk fontosabb alkotót, mint a talajt. A növények túlnyomó része a legszorosabb kapcsolatot a talajjal ápolja. Ha a talajban valami nem megfelelő számukra, akkor azt rögtön jelzik. Enyhébb esetben levelek sárgulnak, barnulnak, csökken a növekedés, de ahogy egyre súlyosabb a dolog, úgy haladhatunk az elmaradt virágzás, termésen át a részleges, súlyos esetben teljes pusztulásig. Ezért nagyon fontos, hogy kert tervezésbe és kialakításba csak a kert talajának pontos megismerése után fogjunk. Gyakorlati tapasztalataim alapján kijelenthetem, hogy még a minimális talaj megismerési technikákkal sem foglalkozunk. Sajnos ezt nemcsak a hobbikertészekről mondhatom el, hanem a kerttervezők többségéről is. Nagyon macerás dolog úgy kertet tervezni, hogy a talajadottságok megkötik a kezünket, ezért a tervezők ezen sikeresen felül is emelkednek. Rábízzák a kertépítőkre a hálátlan feladatot, amit mondanom sem kell, hogy ők sem vállalnak be. Megépítik a sokszor már a tervezéskor halálra ítélt kertet, felveszik a pénzt, ami érte jár, és köszönik szépen, egyéb problémák nem rájuk tartoznak. Pedig az esetek többségében nem kell bonyolult vizsgálatokat végezni ahhoz, hogy megismerkedjünk a talajjal. A következőkben ebben próbálok segíteni. Arra sajnos nincs lehetőségem, hogy átadjam mindazt az információt, amit több éven keresztül tanultam iskolában, és több mint 20 évi gyakorlati tapasztalataim alapján rám ragadt-e témakörben, de a veszélyek felismerésére talán elegendő információt tudok leírni.

Menjünk ki a kertbe és az alábbi kérdésekre keressük a válaszokat.

Hol helyezkednek el a közművek? Merre mennek a talajban? Hol lépnek be, vagy éppen ki a házból?
Napjainkban a közművek vezetése, azokhoz használt anyagok egyre kisebbek, és olyan anyagokból készülnek, amik a környezetet egyre kevésbé terhelik. Ennek ellenére előfordulhat olyan közmű, ami a talaj hőmérsékletét befolyásolja, ezzel annak a nedvességtartalmát is. Főként a csatorna, és fűtéscsövek lehetnek ilyenek. De a gáz közmű is okozhat gondot egy esetleges szivárgás esetén, legyen az bármilyen minimális is. A közművek ismerete a növények későbbi elhelyezése miatt is fontos, mert ugye nem ildomos gáz fölé erős gyökeret fejlesztő növényt ültetni.

Milyen a talaj domborzata?
Nagyobb lejtők, rézsűk, és azok irányultsága, meredeksége hatással van a csapadék áramlására, a talajba szivárgás hatékonyságára. A rézsűk teteje mindig szárazabb és melegebb, míg az aljuk többnyire vizesebb és hidegebb. Az égtáji irányultság sem közömbös. Mint tudjuk a déli lejtők melegebbek, szárazabbak, az északiak ezzel szemben hidegebbek, télen fagyzugosak. Netán nagyobb mélyedések, lapályok találhatók a kertben, amikben vizesebb a talaj, télen fagyzugok keletkezhetnek benne.

Milyen a talaj felülete?
A talaj felületén nagyon sok mindent megfigyelhetünk.
-          színe; a sötét szín a magas szervesanyag-tartalom, humusztartalom árulkodó jele, a világos szín többnyire a homokra utal, de vigyázzunk, meg az agyag színe is többnyire világos,
-          repedezettsége; minél nagyobb repedéseket találunk  a kiszáradt talaj felszínén, annál kötöttebb a talajunk, az agyag, vagy iszap talajok kíméletlenül ki tudnak száradni, bennük hatalmas repedések keletkeznek, és a vizet igen nehezen tudják ismét felvenni, az ilyen talajokban a víz nagyon erősen kötődik, tehát minél szárazabbak, annál nehezebben tudják felvenni belőlük a vizet a növények, ha viszont túl sok vizet kapnak, vagy túl gyorsan kapnak, de kevesebbet, akkor időszaki tócsák, belvizek alakulnak ki rajtuk,
-          egyenletessége; nem minden talaj vízszintes, és nem is kívánatos minden kertben, hogy az legyen, nagyobb kertek esetében lágyan hullámos talajfelszín, vagy váltakozva lejtős is nagyon jól mutat, ezek a tulajdonságok a víz irányait, a melegedés mértékét befolyásolják
-          szennyezettsége; nagyon sokféle szennyező anyag jeleit fedezhetjük fel, a leggyakoribb a kő, vagy kavicsdarabkák, amik egy bizonyos mérték felett, már a talaj típusára is utalnak, kavicson felül különféle só kiválásokat, kicsapódásokat is láthatunk, túlzott só kiválás a szikes talaj jellemzője, de időszakos vízállás után, vagy hosszú esőzéseket követően is találkozhatunk ilyennel, ilyenkor a talaj telítődik vízzel, ezért már nemcsak lefelé áramlik, hanem felfelé is, így a talajban oldott sók a talaj felszínén kirakódnak száradás után, láthatunk mészkiválást, gyomosodást, olajfoltokat, vagy éppen csupasz foltokat, amiket nem tudjuk, hogy mitől keletkeztek, csupasz talajfelszínen zöld színt is érzékelhetünk, ez a kötöttebb talajok jellemzője, mégpedig a túlzott víz hatására bennünk felszaporodó algák miatt alakulhat ki,

Milyen taposások érik a talajt?
Gyakran előfordul, hogy nincs közlekedő út a kertben, ezért közvetlen a talaj felszínén közlekedünk, akár gyalogosan, akár gépjárművel. Ezek a talajt tömörítik, ilyen helyeken a fű sem nagyon marad meg. Amikor a későbbiek során mégis füvesíteni akarjuk őket, akkor elkövetjük azt a hibát, hogy figyelmen kívül hagyjuk a taposás tényét, nem műveljük meg mélyen a talajt, ezért az oda telepített növények nem fejlődnek kielégítően. Taposást okozhatnak a kertben élő állatok is, főként a kutyusok. Tervezéskor célszerű számolni ezekkel a taposásokkal. Felesleges oda növényeket tervezni, telepíteni.

Mik lehetnek a talajban?
Emlékeink, előző tulajdonosok elmondásai, vagy éppen az építkezések során feltárt tereptárgyak ismerete is nagyon fontos.
-          fontos tudnunk, hogy hol volt mészgödör, legtöbb régi építésű háznál helyben oltották a meszet, majd ezeket a gödröket betemették
-          hol voltak régi épületek, ezeknek ugyanis lábazataik még mindig a talajban lehetnek,
-          temettek-e el törmeléket, vagy szemetet a területen, régen az is bevett gyakorlat volt, hogy a törmeléket helyben kiásott gödrökbe temették,
-          volt-e komposztgödör,
-          volt-e, van-e emésztőgödör,
-          volt-e van-e gyűrűskút,
-          van-e olyan közlekedőút, amit egyszerű betemetéssel tüntettek el,
-          hova hordták a tüzelésből kikerült salakot,
-          van-e betemetett fóliás, vagy betonos tó, medence stb.

Sokan el sem tudják képzelni, hogy mi minden felhalmozódik egy kert talajában az évtizedek, évszázadok alatt. Gyakran egy-egy mélyebb kerti munka során derülnek ki olyan turpisságok, amik megmagyarázzák, hogy mért nem sikerül évek óta az adott területrészen egy-egy növényt megtartani.
Az egyes talajok, talajtípusok tulajdonságairól későbbi részben fogok írni. Itt azonban megemlítem, hogy a vizsgálatok közé, aki megengedheti magának vegyen be részletes talajfeltáró vizsgálatokat, ami talajmintavételből, és laboratóriumi elemzésekből áll. Ezzel megerősítheti a szemrevételezések során tett megállapításait, valamint kiegészítheti pontosabb eredményekkel. Egy-egy ilyen vizsgálat 20.000-30.000,-Ft-ból megúszható. Hasznossága a kert egészséges fejlődése során térül meg.